Uznani eksperci wybiorą najlepsze książki do słuchania

Ruszyła pierwsza edycja ogólnopolskiego wyróżnienia Książka Audio Roku. Do grona jurorów konkursu dołączyły uznane osobistości, które ocenią a następnie wybiorą najlepsze polskie książki audio.

W poniedziałek, 23. lutego 2009 r. rozpoczęła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu na Książkę Audio Roku 2008. Konkurs jest organizowany przez Nexto.pl, największego w Polsce dystrybutora książek do słuchania oraz Bibliotekę Analiz, firmę badającą rynek wydawniczy. Wraz ze startem wydarzenia ruszyła jego oficjalna strona internetowa (www.ksiazkaadioroku.pl), na której zaprezentowany został oficjalny skład jury konkursu.

Grono jury tworzy grupa uznanych ekspertów, którzy od lat prywatnie lub zawodowo związani są z książkami audio. Są to jednocześnie nazwiska reprezentujące różne obszary twórczości, co dla wydawców i sympatyków książek audio jest gwarancją rozmaitego spojrzenia na tytuły poddawane ocenie. Organizatorom zależało również na najwyższym stopniu obiektywności dokonywanych ocen, dlatego wśród jurorów nie ma reprezentanta wydawnictw książek audio.

Wśród jurorów znaleźli się przedstawiciele szeroko pojętego świata kultury i sztuki, lektorzy, spikerzy, dziennikarze, reżyser, realizator dźwięku, grafik, muzyk oraz reprezentanci Organizatora i Współorganizatora Konkursu. Są to osoby z imponującym doświadczeniem i osiągnięciami w swojej dziedzinie, takie jak między innymi: Jolanta Fajkowska – znana dziennikarka i publicystka telewizyjna i radiowa, wieloletni lektorzy Polskiego Radia – Andrzej Krusiewicz i Agnieszka Rogińska, licznie nagradzany reżyser Teatru Polskiego Radia – Janusz Kukuła oraz znany artysta, plastyk i grafik – Andrzej Pągowski. Z pełnymi profilami jurorów można zapoznać się na stronie konkursu.

Każda z tych osób oceni w okresie od 23. marca do 20. kwietnia 2009 r. tytuły nominowane spośród wszystkich wcześniej zgłoszonych przez wydawców książek audio. W celu dokonania wyboru, jury będzie się kierować kryteriami: jakości nagrania, doskonałości narracji, interpretacji adaptacji słowa pisanego przez lektora oraz kryterium oprawy graficznej wydania. W ostatnim dniu etapu, w wyniku głosowania jurorów, wybrane zostaną zwycięskie książki audio spośród sześciu kategorii tematycznych: Literatura faktu i reportaże, Literatura piękna, Kryminał i sensacja, Dla dzieci i młodzieży, Poradniki, Oprawa graficzna. Nagrodzone tytuły będą ujawnione na specjalnej uroczystości, która odbędzie się w 11. maja 2009 r. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

O konkursie:

Konkurs Książka Audio Roku jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, które odpowiada na dynamiczny wzrost popularności książek audio oraz promuje i wyróżnia najbardziej wartościowe nagrania słowa mówionego wydawane przez rodzimych wydawców.

Prezes NetPress Digital – Bartłomiej Roszkowski:

„To precedensowe wydarzenie na polskim rynku wydawniczym. Organizujemy je, aby corocznie wyróżniać najbardziej wartościowe nagrania słowa mówionego. Rodzimy rynek książek audio choć jest jeszcze młody, rozwija się dynamicznie. Brakowało więc akcji, która doceni dokonania polskich wydawców w tym obszarze. Jestem przekonany, że nagroda Książka Audio Roku nie tylko wpisze się na dobre w krajobraz wyróżnień wydawniczych w Polsce, ale również zwiększy popularność tego właśnie formatu".

Informacje dla Wydawców o sposobie zgłaszania książek audio do konkursu:

Wszyscy wydawcy mogą zgłaszać swoje tytuły do 16. marca 2009 r. bezpośrednio z formularza on-line umieszczonego na oficjalnej stronie konkursu. Każdy wydawca może zgłaszać wyłącznie własne produkcje, które zostały wydane w ostatnich latach lecz nie później niż do końca 2008 roku. Można zgłosić do trzech tytułów w ramach każdej z 6 kategorii tematycznych. Do kategorii Oprawa graficzna mogą być zgłoszone tytuły również z pozostałych kategorii tematycznych.

O organizatorach:

NetPress Digital jest w Polsce liderem w zakresie sprzedaży czasopism, książek oraz książek audio w wersji elektronicznej. Każdy z produktów znajdujących się na www.nexto.pl można nabyć taniej, bezpiecznie, w najnowocześniejszej dostępnej technologii oraz bez konieczności czekania na fizyczną przesyłkę pocztową. NetPress prowadzi także www.nextranet.pl, serwis pozwalający dosłownie każdemu na założenie swojego sklepu z gotowym asortymentem i zupełnie za darmo w ciągu 5 minut. Nextranet jest w głównej mierze dedykowany portalom, blogom, vortalom, które chciałby w szybki sposób wzbogacić swoją ofertę, o sklep z ofertą ściśle powiązaną z wybraną przez siebie specjalizacją. W ramach sieci Nextranet od stycznia 2008 powstało już ponad 10000 dedykowanych sklepów, zarabiających realne pieniądze na sprzedaży produktów elektronicznych.

NetPress współpracuje obecnie z ponad 220 wydawnictwami z Polski i zagranicy. Głównym inwestorem w NetPress jest fundusz inwestycyjny MCI Management. Firma NetPress znalazła się także w gronie najlepszych firm technologicznych w Europie w ramach konkursu RED HERRING 100.

Biblioteka Analiz jest firmą wydawniczą specjalizującą się w badaniach rynku wydawniczo-księgarskiego. W ofercie wydawnictwa znajdują się trzy branżowe czasopisma o rynku książki: dwutygodnik "Biblioteka Analiz",  miesięcznik "Magazyn Literacki KSIĄŻKI", kwartalnik "Wiadomości Księgarskie". Biblioteka Analiz jest również wydawcą książek fachowych, w tym serii „Raporty" poświęconej analizom różnych sektorów rynku (m.in. książka katolicka, książka szkolna). Sztandarową publikacją serii jest jednak rocznik „Rynek książki w Polsce", w dwóch tomach („Wydawnictwa" i „Dystrybucja") opisujący aktualny stan branży wydawniczej w naszym kraju. Autorem i pomysłodawcą cyklu jest Łukasz Gołębiewski. W tym roku ukazała się już ósma edycja „Rynku książki w Polsce". O publikacjach Biblioteki Analiz obszerniej piszemy na stronach naszego sklepu.

W ramach firmy działa Centrum Badań nad Rynkiem Książki realizujące projekty związane z tworzeniem elektronicznych baz danych. Biblioteka Analiz świadczy również usługi doradztwa inwestycyjnego, dysponuje najobszerniejszą bazą informacji o polskim rynku wydawniczo-księgarskim, w tym kilkuset sprawozdaniami finansowymi wiodących podmiotów z tej branży.

Źródło NetPress Digital Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

hastagi na stronie:

#audiobook książki do słuchania za darmo loc:PL

Authors
Top