Aleksander Liebreich poprowadzi NOSPR

W piątek, 9 grudnia o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie podczas koncertu, w którego programie znajdą się Symfonia liryczna Alexandra von Zemlinsky’ego oraz Koncert na orkiestrę Beli Bartóka. Całość poprowadzi Alexander Liebreich a w partiach solowych wystąpią Christiane Oelze (sopran) i Stephen Genz (baryton).

Ukończona w 1923 r. Symfonia liryczna na sopran, baryton i orkiestrę Zemlinsky’ego, to jeden z najbardziej znanych jego utworów. Porównywana do Pieśni o ziemi Mahlera, powstała do przetłumaczonych na język niemiecki przez samego kompozytora tekstów liryków miłosnych indyjskiego poety, prozaika i filozofa, laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1913, Rabindranatha Tagore.
W drugiej części wieczoru zabrzmi Koncert na orkiestrę Beli Bartóka z 1943 r., wpisany w kanon symfonicznych arcydzieł XX wieku, stawiający wykonawcom najwyższe wymagania, którym sprostać mogą jedynie najlepsze zespoły. Utwór napisany jest na wielką orkiestrę symfoniczną z potrójną obsadą instrumentów dętych, z dość dużym składem kwintetu smyczkowego oraz sporym udziałem instrumentów perkusyjnych. Faktura dzieła jest niezwykle spójna i przejrzysta, a partie instrumentalne potraktowane w sposób indywidualny, niemal solistyczny. O niezwykłości dzieła niech świadczy fakt, że wkrótce po nowojorskiej premierze utwór swą popularnością przerósł powodzeniem wcześniejsze, może bardziej oryginalne, dzieła Bartóka.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2). Bilety w cenie 40 zł (ulgowe – 25 zł) dostępne będą w kasie NOSPR (7-9.11), kasie Teatru Śląskiego (5-9.11), w punktach Ticketportal (5-9.11) oraz na stronach www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl. Więcej informacji na stronie www.nospr.org.pl.

Kasa biletowa NOSPR
7-8.12. od 15.00 do 17.00 oraz
w dniu koncertu od godz. 17.00 (tel. 32 609-03-10)

Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: [email protected]

Authors

Related posts

Top