RECORD STORE DAY 2015 W POLSCE – ŚWIĘTO WINYLI W NUPLAYS

18 kwietnia 2015 r. na całym świecie obchodzony będzie Record Store Day. Serwis muzyczny NuPlays z wielkim zapałem włącza się w przygotowania do imprezy, która spowodowała bezprecedensowy renesans płyt analogowych i wzrost ich popularności wśród młodego pokolenia słuchaczy i fascynatów muzyki.

Z okazji Record Store Day powstała w NuPlays wyjątkowa oferta, na którą składa się ponad 100 albumów wydanych na winylu. Wśród nich znajdują się ekskluzywne pozycje dostępne jedynie w naszym sklepie. Miłośnicy analogów będą mogli kupić m.in. winyle z autografami Michała Urbaniaka, nową płytę wybitnej polskiej formacji „Jazzpospolita”, krążki zespołu „Kult”, nagrodzony GRAMMY album Włodka Pawlika „Night in Calisia”, czy ostatnie nagrania Kayah.

Czarne krążki przeżywają swoją drugą młodość. Jeszcze niedawno wydawało się, że longplay, wymyślony w 1948 roku w wytwórni Columbia, stanie się fonograficznym przeżytkiem. Wskutek cyfrowej rewolucji, zapoczątkowanej w latach 80. ubiegłego wieku wprowadzeniem do sprzedaży CD, a następnie w połowie lat 90. MP3, winyle znalazły się w głębokim odwrocie. Lista ich wad jest długa i powszechnie znana – trzeszczą, kurzą się, rysują, wyginają, łatwo pękają, są wrażliwe na temperaturę, stwarzają problemy w transporcie, zabierają dużo miejsca, nie można ich odtwarzać w smartfonach. Żadna z nich nie jest jednak w stanie przyćmić cechy najważniejszej – naturalnego brzmienia, któremu nie są w stanie sprostać nawet najnowsze cyfrowe formaty muzyczne.

Istniejący od 2008 roku Record Store Day to prawdziwe święto muzyczne, które z imprezy mającej początkowo wspierać niezależne sklepy muzyczne w USA przerodziło się w globalny festiwal winyli, w który angażują się praktycznie wszyscy –od miłośników czarnych krążków i właścicieli stoisk z używanymi LP, po wielkich artystów i najpotężniejsze firmy fonograficzne na świecie. Specjalnie na tę okazję wypuszczane są limitowane kolekcje analogów, wznawia się płyty dawno nie publikowane w tym formacie, odbywają się premiery wydawnictw sygnowanych przez najświetniejszych muzyków. W tym roku jedną z największych atrakcji Record Store Day będzie reedycja pierwszego singla Elvisa Presleya wydanego w 1953 roku w Memphis („My Happiness” i „That’s When Your Heartache Begins”). Prawa do tego nagrania na początku marca br. kupił na aukcji za 300 tys. dolarów Jack White, słynny amerykański rockmen, który jest wielkim admiratorem płyt winylowych.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem Record Store Day padają kolejne rekordy sprzedaży winyli. Według danych ZPAV w ubiegłym roku w Polsce sprzedaż analogów była dwukrotnie większa niż w 2013 roku, a jej wartość osiągnęła ponad 12 mln zł. Podobnie wygląda sytuacja na największych światowych rynkach muzycznych. Według agencji Nielsen w USA w 2014 roku nastąpił 52-procentowy w porównaniu z rokiem 2013 wzrost popytu na czarne płyty. W Wielkiej Brytanii, gdzie sprzedaż była największa od 1995 roku, dynamika wyniosła 60 procent, a liczba kupionych albumów przekroczyła 1,3 mln egzemplarzy. W kraju naszych sąsiadów – Niemczech – wzrost wyniósł ponad 33-procent.

Te liczby świadczą najdobitniej o tym, że w czasach gwałtownej cyfryzacji winyle – paradoksalnie – stają się trwałym elementem kultury muzycznej, która dzięki nim odzyskuje swoją integralność budowaną na fundamencie jakości, emocji i doświadczeń. Platforma muzyczna NuPlays ma nadzieję, że swoimi działaniami związanymi z Record Store Day w skromny sposób przyczyni się do wzmocnienia nurtu ożywianego szczerą pasją dla muzyki.


dostarczył infoWire.pl

Źródło NuPlays S.A.. Dostarczył
Authors
Top