Muzyka Wiadomości branżowe

Dzieła kompozytorów rosyjskich na poranku NOSPR

W niedzielę, 27 listopada o godz. 12.00, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi podczas kolejnego poranku. W programie koncertu znajdą się dzieła kompozytorów rosyjskich, w roli solisty wystąpi koncertmistrz

W niedzielę, 27 listopada o godz. 12.00, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi podczas kolejnego poranku. W programie koncertu znajdą się dzieła kompozytorów rosyjskich, w roli solisty wystąpi koncertmistrz NOSPR Piotr Tarcholik a całość poprowadzi Michał Klauza. Utwory omówi Marcin Majchrowski.

NOSPR zaprezentuje Uwerturę uroczystą Dymitra Szostakowicza, Koncert skrzypcowy Igora Strawińskiego z Piotrem Tarcholikiem w partii solowej oraz I Symfonię Klasyczną Sergiusza Prokofiewa.
Uwertura uroczysta, skomponowana w 1954 r. na zamówienie dyrektora Teatru Boloszoj, miała uczcić 37. rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Szostakowicz, zdziwiony zleceniem, napisał utwór zaledwie w ciągu dwóch dni. Z relacji przyjaciół kompozytora wiadomo, że pisał on swe dzieło z niezwykłą lekkością i oszałamiającą prędkością. W krótkim czasie powstał 6-minutowy efektowny utwór, znakomicie przyjęty przez moskiewską publiczność. Po czasie kompozytor przyznał, że w istocie Uwertura jest radosnym świętowaniem śmierci Stalina.

Impulsem do napisania Koncertu skrzypcowego była dla Strawińskiego podróż, podczas której poznał młodego amerykańskiego solistę, Samuela Duszkina. Mimo początkowych wątpliwości wynikających z nieznajomości techniki gry skrzypcowej, kompozytor zdecydował jednak napisać Koncert, powierzając wykonanie partii solowej nowo poznanemu skrzypkowi. Czteroczęściowy utwór utrzymany w klimacie muzyki barokowej, miał swoją premierę w 1932 r. – podczas wykonania w Radiu Berlińskim za pulpitem dyrygenckim stanął sam kompozytor.

Wykonana w 1918 r. Symfonia klasyczna Prokofiewa wywołała nie lada sensację. Zamiast brutalnych i ostrych efektów, jakie przedstawił kompozytor wcześniej w Suicie scytyjskiej, zaprezentował Prokofiew dzieło pogodne, przejrzyste formalnie, o jasno zarysowanych tematach. Dzieło pełne humoru, z odrobiną sarkazmu, które nie do końca zrozumiane zostało przez odbiorców. Dopiero słowa kompozytora mówiące, że to symfonia, którą „mógłby napisać Haydn, gdyby żył w naszych czasach” pozwoliły właściwie zinterpretować utwór, jako obraz stylu klasycznego oglądany przez pryzmat nowoczesnych środków. Dziś Symfonia jest jednym z najpopularniejszych utworów Prokofiewa, dowodem na stworzenie nowej jakości muzycznej, pozwala też w pełni określić oryginalne cechy „stylu prokofiewowskiego”.

A to już wiesz?  Jesteśmy szczęściarzami, bo tworzymy Santander Orchestra

Poranek rozpocznie się o godz. 12.00, 27 listopada, w siedzibie orkiestry (plac Sejmu Śląskiego 2 Katowice). Bilety w cenie 25 zł (ulgowe – 15 zł), dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego (od 21.11.), w punktach Ticketportal oraz na stronach: www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl (od 18.11.).

Kasa biletowa NOSPR
24-25.11. od 15.00 do 17.00 oraz
w dniu poranka od godz. 10.00 (tel. 32 609-03-10)

Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: [email protected]

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy