Muzyka Wiadomości branżowe

Narodziny gwiazdy! W Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway

Narodziny gwiazdy! W Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway
Widowiskowe projekcje, niezwykłe instalacje świetlne, wyjątkowe imprezy towarzyszące… — w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway.Ideą festiwalu Skyway jest wzbogacanie dynamiki tkanki miasta, tworzenie

Widowiskowe projekcje, niezwykłe instalacje świetlne, wyjątkowe imprezy towarzyszące… — w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway.

Ideą festiwalu Skyway jest wzbogacanie dynamiki tkanki miasta, tworzenie kreatywnej przestrzeni dla twórczych działań — wyjaśnia Mário Jorge da Câmara de Melo Caeirodyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway.Każda edycja festiwalu wprowadza system świetlnych interwencji, związanych z określonym zestawem tematów, wskazujących interdyscyplinarne powiązania między nauką i sztuką. Kiedy patrzymy na reakcję tłumu widzów, który bierze udział w wydarzeniu — a są to zarówno entuzjastycznie nastawieni do festiwalu mieszkańcy Torunia, jak i turyści zostający na kilka dni — wyraźnie widać, że Skyway znakomicie promuje Toruń, jego przestrzeń, historię, mieszkańców… stwarzając niezaprzeczalną wartość dla przyszłych pokoleń.

Podczas festiwalu niezwykłą rzeźbę z metalu na odbijających się powierzchniach, usytuowaną w Ogrodzie Letnim Hotelu Bulwar, który jest sponsorem i centrum konferencyjno-prasowym MFŚ Skyway, przygotowali Audrey Rocher i Roland Devocelle z Francji. W przeciwieństwie do ekranu projekcyjnego, który pokazuje pełny obraz, interwencja artystów to interakcja odbitego i nieodbitego światła, a także gra statycznych i ruchomych obrazów otoczenia. Artyści w swoich działaniach wykorzystują fotografię i wideo, koncentrując się na grze między obiektami w ruchu i obszarami projekcji.

Nasz projekt odnosi się do procesów ciągłej transformacji jako podstawy wszystkich zjawisk dźwiękowych i wizualnych — wyjaśnia Audrey Rocher.

Bardzo interesującą instalację podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway przygotowała czeska artystka Jana MatejkovaWagga Wagga to prezentacja zainspirowana tegorocznym tematem „Narodziny Gwiazdy” — półprzezroczyste obłoki (mgła) i różne kształty wykonane za pomocą siatki aluminiowej zostały zawieszone na drutach ze stali nierdzewnej, tworząc kształt spirali. Instalacja imituje narodziny nowej gwiazdy. Natomiast nazwa projektu, „Wagga Wagga”, nawiązuje do miejsca w Australii, w którym pająki tworzyły olbrzymie kokony na drzewach, aby uchronić się przed podnoszącym się poziomem wód. Proces prowadzący do narodzin gwiazdy przypomina tkanie kokonów składanych przez pająki Wagga Wagga.

A to już wiesz?  Dee Dee Bridgewater & Red Earth Project w Warszawie

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway swoje oblicze całkowicie zmieniła toruńska ulica Ciasna, za sprawą interwencji świetlnej przygotowanej przez portugalskiego twórcę André Banha. Jej celem jest wzbudzenie u odwiedzających i przechodniów pewnej refleksji — znalezienia się w drewnianej kuli, oświetlonej od wewnątrz silnym pomarańczowym światłem. Sfera, która jest zawieszona, uwięziona pomiędzy dwiema ścianami, ukazuje zachód Słońca w zawieszeniu, w chwili.

Udogodnienia komunikacyjne podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway MZK uruchamia dodatkowe kursy autobusów. W dniach 23–25 sierpnia wprowadzono dwa dodatkowe kursy autobusów linii nocnej nr 02 z placu Teatralnego w kierunku osiedla Na Skarpie o godzinach 23.25 i 0.04.

Największą atrakcję MFŚ Skyway – Luminarium Exxopolis na Błoniach Nadwiślańskich można zwiedzać dziś (24 sierpnia) w godz. 17.00-23.00 i jutro (25 sierpnia) w godz. 15.00-23.00. Bilety: 5 zł/ 20 minut

 

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy