Wiadomości branżowe

Nietypowa niedziela z Jackiem Cyganem

Nietypowa niedziela z Jackiem Cyganem
„Wiersz wpada na człowieka. Nie da się zaplanować. Czy stworzę dziś piosenkę, czy wiersz – to zależy od przypływu chwili, natchnienia” - tak o swojej twórczości mówi Jacek Cygan, który już w najbliższą niedzielę, 12 lutego o

„Wiersz wpada na człowieka. Nie da się zaplanować. Czy stworzę dziś piosenkę, czy wiersz – to zależy od przypływu chwili, natchnienia” – tak o swojej twórczości mówi Jacek Cygan, który już w najbliższą niedzielę, 12 lutego o godzinie 17.00 spotka się z toruńską publicznością w Hotelu Bulwar podczas nietypowego wieczoru autorskiego.

Spotkanie z popularnym tekściarzem, autorem ponad tysiąca piosenek śpiewanych przez największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej uświetni premierowy spektakl Teatru Impresaryjnego „Afisz”. W muzycznej aranżacji Krzysztofa Zaremby usłyszymy, dotąd nie prezentowane publicznie, utwory z dwóch tomików Jacka Cygana „Ambulanza” i „Pies w tunelu”. W spektaklu wystąpią toruńscy artyści: Grażyna Rutkowska-Kusa, Jacek Pietruski, Michał Hajduczenia, a także bohater wieczoru Jacek Cygan i jego żona – Ewa. „Po raz pierwszy ktoś zadał sobie tyle trudu, żeby stworzyć coś tak nietypowego. Sam nie mogę doczekać się niedzieli” – mówi tekściarz.

Choć Jacek Cygan znany jest przede wszystkim, jako autor tekstów i osobowość telewizyjna, to nie można zapomnieć o jego twórczości literackiej. „Świat telewizyjny i świat poezji są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie da się ich rozdzielić”- wyjaśnia Jacek Cygan. Artysta czerpie inspiracje z otaczającego świata. „Wszystko może być impulsem – przyroda, obserwacja lub krótkie zdanie. Zapisuję każdy pomysł, jaki przyjdzie mi do głowy, a następnie odkładam do szuflady. Tam dojrzewa i czeka na odpowiedni moment, by nadać mu finalną wersję. Właśnie w ten sposób powstały tomiki: „Pies w tunelu” i „Ambulanza”- zdradza poeta. Wiersze oddają fascynację artysty kulturą śródziemnomorską, są liryczne, zabawne, humorystyczne, czasem smutne.

W branży muzycznej Jacek Cygan nazywany jest specjalistą od przebojów. Pytany o klucz do sukcesu odpowiada: „Nie ma konkretnego przepisu na hit. W tworzeniu tekstu tkwi nieodgadniona tajemnica, coś magicznego. Coś, co nadaje każdemu utworowi niepowtarzalny charakter.” Tekściarz porównuje swoją pracę do krawca, który szyje na miarę i podkreśla, że sukces przebojów takich jak chociażby „Wypijmy za błędy”, „Dumka na dwa serca”, czy „Black and white”, to nie tylko jego zasługa. Najważniejsza jest dobra współpraca z artystą. „Traktuję swoją pracę jak pasję, ale trudno byłoby stworzyć coś ciekawego, gdybym nie lubił ludzi, z którymi pracuję. To wyjątkowe osobowości. Z wieloma z nich przyjaźnię się od lat. Znam ich wnętrza, charaktery, a oni mi ufają” – odsłania tajniki swojego warsztatu popularny tekściarz.

A to już wiesz?  Przegląd Konkursowy w ramach 4. edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej

Organizatorem Wieczoru autorskiego Jacka Cygana jest Toruńska Agenda Kulturalna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy