Wiadomości branżowe

NOSPR inauguruje sezon

W piątek, 11 października br., Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją En Shao zainauguruje kolejny sezon koncertów abonamentowych. Koncert odbędzie się w Kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 32.Program wieczoru wypełni Missa solemnis D-dur op.123 Ludwiga van Beethovena, należąca do późnych dzieł kompozytora. Inspiracją do powstania utworu był ingres austriackiego arcyksięcia Rudolfa na arcybiskupa Ołomuńca, którego datę wyznaczono 20 marca 1820 r. Beethoven, świadomy tworzenia arcydzieła, rozbudowywał swą kompozycję i ostatecznie ukończył ją 3 lata po terminie. Prawykonanie odbyło się w 1824 r. w Petersburgu – publiczność wiedeńska nie doczekała się premiery za życia kompozytora. Paradoksalnie, dzieło stworzone dla potrzeb liturgicznych zupełnie nie mieściło się w jej ramach, a skomponowane niejako na zamówienie stało się na wskroś osobistym.W partiach solowych Mszy uroczystej wystąpią: Brigitte Hahn, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Krzysztof Szumański, orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Krakowskiej przygotowany przez Teresą

Teaser

W piątek, 11 października br., Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją En Shao zainauguruje kolejny sezon koncertów abonamentowych. Koncert odbędzie się w Kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 32.

Program wieczoru wypełni Missa solemnis D-dur op.123 Ludwiga van Beethovena, należąca do późnych dzieł kompozytora. Inspiracją do powstania utworu był ingres austriackiego arcyksięcia Rudolfa na arcybiskupa Ołomuńca, którego datę wyznaczono 20 marca 1820 r. Beethoven, świadomy tworzenia arcydzieła, rozbudowywał swą kompozycję i ostatecznie ukończył ją 3 lata po terminie. Prawykonanie odbyło się w 1824 r. w Petersburgu – publiczność wiedeńska nie doczekała się premiery za życia kompozytora. Paradoksalnie, dzieło stworzone dla potrzeb liturgicznych zupełnie nie mieściło się w jej ramach, a skomponowane niejako na zamówienie stało się na wskroś osobistym.

W partiach solowych Mszy uroczystej wystąpią: Brigitte Hahn, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Krzysztof Szumański, orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Krakowskiej przygotowany przez Teresą Majkę-Pacanek, a całość poprowadzi znakomity chiński dyrygent En Shao.

 Koncert rozpocznie się 11 października o godz. 19.30 w Kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 32.

 

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Aleksander Liebreich poprowadzi NOSPR

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy