Wiadomości branżowe

Święto Tańca w Toruniu

Święto Tańca w Toruniu
Gorące latynoskie rytmy salsy, energetyzujący taniec jazzowy, hip hop, taniec współczesny i ekscytujące argentyńskie tango – zostaną zaprezentowane na Rynku Staromiejskim w Toruniu w niedzielę, 29 kwietnia w ramach pierwszej edycji

Gorące latynoskie rytmy salsy, energetyzujący taniec jazzowy, hip hop, taniec współczesny i ekscytujące argentyńskie tango – zostaną zaprezentowane na Rynku Staromiejskim w Toruniu w niedzielę, 29 kwietnia w ramach pierwszej edycji toruńskiego Święta Tańca. Występom zespołów tanecznych będą towarzyszyły warsztaty dla publiczności i wspólna zabawa!

         „Interesuje mnie nie to, jak poruszają się ludzie, ale to, co ich porusza” – tak opisywała istotę swojego teatru tańca Pina Bausch, wybitna niemiecka tancerka i choreografka. Fenomen sztuki tanecznej, jej najróżniejsze techniki i style, zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Toruniu, w ramach nowego kulturalnego projektu, zatytułowanego „Święta Tańca”. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 13.00. Muzyczno-taneczną rozgrzewkę dla wykonawców uczestniczących w imprezie i publiczności przygotuje szkoła Jagielski Dance Project w Stawie Komtura. Na Starówce staną „żywe rzeźby tanga” – niezwykłe impresje argentyńskiego tańca, w wykonaniu trzech par, które będzie można oglądać w godz. 14.00-17.00.

         Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się występy na plenerowej scenie głównej na Rynku Staromiejskim. „Taneczne popołudnie rozpoczniemy o godzinie 14.00 energetycznymi rytmami salsy, hip-hopu i jazzu – zapowiada Maja Bakker, koordynator wydarzenia. Przed toruńską publicznością wystąpi 10 popularnych, toruńskich szkół tańca i zespołów tanecznych. Pokazy będą niezwykle różnorodne: od subtelnego baletu do muzyki Fryderyka Chopina, po hip-hop, disco dance, tańce towarzyskie, modern jive i taniec współczesny.” W wir tańców w zmieniających się parach rzuci torunian „grupa n obrotów”, znana z popularyzowania muzyki i tańców tradycyjnych. Natomiast finezyjna choreografia Teatru Tańca Akro wprowadzi publiczność w atmosferę bajkowej historii „Czy Pinokio miał siostrę?” i nowoczesnego spektaklu „Wiadomość”. Na scenie nie zabraknie rytmów tanga argentyńskiego, w wykonaniu Stowarzyszenia Terapii Tangiem COTANGO. Wyjątkowy układ taneczny, zatytułowany “Site-Specific Performance” zobaczymy na ulicy Szerokiej o godz. 18.30. “Będzie to interaktywny performance, podczas którego tancerze będą czerpać inspiracje z otaczającej ich przestrzeni” – wyjaśnia Kamila Jezierska, autorka choreografii. „Niedzielny wieczór zakończy wspólna zabawa, do której chcielibyśmy zaprosić wszystkich torunian. Nasz sceniczny parkiet zmieni się w wielką toruńską potańcówkę z przytupem! ” – dodaje Maja Bakker.

A to już wiesz?  Ciszewski PR ponownie zdobywa Silver Drum za kampanię produktową

          Toruńskie wydarzenie nawiązuje do obchodzonego od 1982 roku Międzynarodowego Dnia Tańca, ustanowionego w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, datę 29 kwietnia wybrano na pamiątkę wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. Organizatorami toruńskiej edycji „Święta Tańca” są Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia.

        Święto Tańca jest podsumowaniem projektu COOLture Freshmaker, którego idea połączyła aktywną młodzież˙ z czterech miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Młodzi mieszkańcy Torunia, Szczecina, a także dwóch czeskich miast, Pilzna i Hradec Kralove, zapragnęli wspólnie przyjrzeć się mechanizmom rządzącym miejskimi politykami kulturalnym i zbadać, czy jest w nich miejsce na dialog i faktyczną współpracę z młodzieżą. Podczas pierwszego spotkania w Toruniu młodzieży zostały zaprezentowane inicjatywy kulturalne kierowane i współtworzone przez młodych ludzi, m.in. Święto Muzyki. Idea tego wydarzenia zachwyciła uczestników projektu i była bodźcem do stworzenia wydarzenia o podobnym charakterze. Tak narodził się pomysł Święta Tańca. Projekt COOLture Freshmaker jest finansowany przez Program Młodzież w Działaniu. Organizatorami toruńskiej edycji „Święta Tańca” są Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia.

 

 


Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy